Kde jste: Hlavní stránkaČtyři nejčastější chyby v SEO

Čtyři nejčastější chyby v SEO

Vydáno na blogu SEO, SEO a PPC ve vyhledávačích

Po mnoha SEO školeních a po letech strávených nad weby klientů se chci podělit o nejčastější chyby, se kterými se v praxi setkávám. Ve většině případů jedná o naprosté základy SEO. Paradox?

Jen zdánlivě. Lidé totiž neumí právě základy – a o nějakých pokročilých souvislostech se vůbec nebudeme bavit. Co mě na tomto tématu fascinuje nejvíc: mnoho webmasterů, ale i rádoby konzultantů vymýšlí krkolomné a zbytečné (protože většinou nefunkční) strategie, aniž by měli vyřešené základy. Tato situace nám říká, že lidé nechápou váhu jednotlivých kroků a nejsou schopni přiřadit jednotlivým změnám priority.

Článek jsem pojal lehce z nadhledu, ale celkem jasně vystihuje realitu českých webů. Nejste-li v SEO příliš zběhlí, můžete si podle něj ověřit, zda neděláte stejné chyby.

V praxi to u nás v agentuře RobertNemec.com vypadá takto: klientům navrhneme úpravy webu a oni do velké míry následují našich rad. My jsme spokojení a klienti většinou také. Mnohem zajímavější to však bývá na SEO workshopech či jednorázových konzultacích, kde máme na osvětu méně času: tam se teprve dozvím, kolik toho v žádném případě nelze udělat a co všechno není možné na webu změnit.

Někdy toho člověka, který sedí naproti mě, chápu (když je to interní SEO konzultant, který bojuje předem prohranou válku s neoblomným managementem), jindy mám chuť se ptát, proč vlastně firma ten web má, když cíleně sabotuje jeho obchodní funkce (to když naproti mě sedí majitel nebo člen managementu; toto bývá obzvlášť náročné u nadnárodních firem – čím nadnárodnější korporace, tím zdlouhavější je proces změny i ochota změnu prosadit).

Kdysi jsem četl vyjádření jednoho českého konzultanta (netuším kde, odkaz na zmiňované vyjádření sem tudíž nedám), že tím nejdůležitějším úkolem je naučit lidi základním principům SEO – protože je prostě neumí. Svatá pravda. A půjdeme rovnou k věci. Nejčastější chybou totiž bývá:

1. Absence klíčových slov

Jinak řečeno, lidé nemají informace o tom, jak a co jejich potenciální návštěvníci hledají. Nakonec to vypadá tak, že web s nabídkou lyžování na Slovensku neobsahuje ani jedinou frázi [lyžování na slovensku]. Když se ptáme proč, žádná jasná odpověď nepřijde. Přitom jsou to lidé, kteří o SEO slyšeli a často o něm i něco ví – ale zapomínají na tento základní faktor.

Náprava: proveďte analýzu klíčových slov jako první krok před veškerou optimalizací; používejte ta správná klíčová slova jako krok druhý.

2. Víme, co lidé hledají, ale na webu to moc používat nechceme, protože to nevypadá hezky

Typické je to u dlouhých frází, které se na první pohled nehodí do menu a vůbec do všech míst, která musí vypadat „hezky“. Někdy skutečně může být změna na daném místě složitá, ale většinou to není ten případ.

Za poloviční optimalizací je prostá neochota člověka, který má web na starosti, pochopit význam doporučované změny. Opět jde o základní věc: když víte, jak lidé váš výrobek či službu hledají, pojmenujte ji adekvátně a netrvejte na dosavadním názvu, i když musíte překopat menu nebo se smířit s tím, že nadpisy budou delší nežli dříve.

Diskuze často skončí u otázky, proč ten e-shop existuje, když jeho majitel brzdí jeho základní (tj. většinou obchodní) funkci.

Náprava: přizpůsobte názvosloví a pojmy tomu, co se skutečně hledá, i když se vám to do stávajícího webu nehodí. Neuděláte-li to, většinou přijdete o potenciální zákazníky.

3. Veřejnost hledá naše výrobky či služby pod špatnými pojmy, které my používat nechceme

Majitelé webů obvykle argumentují tím, že oni ve firmě používají jiný (správný) pojem, a nechtějí používat slova, která hledá laická veřejnost. Tento přístup je dobrý v situaci, kdy chceme zlepšit svět a informovat veřejnost o tom, jaká je terminologie našeho oboru, ale je to naprosto špatné v situaci, kdy potřebujeme, aby náš web vydělával. Paradox je, že víme, co se hledá, ale stejně na to kašleme.

Náprava: jednoduše se skloňte před hlasem veřejnosti. Nic vám potom nebrání v tom, abyste na dobře optimalizovanou stránku napsali vysvětlení té správné terminologie.

4. Mít na webu text? Je to vážně nutné?

Mít text na domovské stránce? To jste se zbláznili, to by nevypadalo dobře! Kam ho máme na homepage dát? Bez něj je stránka kratší a hezčí.

Toto je minimálně stejně častý problém jako absence klíčových slov. Málokdo mimo náš obor si uvědomuje, že vyhledávače hodnotí stránku do značné míry podle toho, co a jak je na ní napsáno.

Kde není text, tam ani Seznam nebo Google nebere. Abychom si rozuměli – web může být naprosto krásný a obsažný po vizuální stránce, ale to vyhledávače nedokáží dostatečně ocenit.

Jak jsem předznamenal o pár řádek výše, speciálním případem jsou domovské (hlavní) stránky. Podaří-li se vám jako konzultantovi prosadit umístění textu na stránky produktů či kategorií, na homepage to bude dvakrát těžší.

Napadá mě, že jsem se při tom všem vysvětlování a přesvědčování nikdy nezeptal majitele webu, proč by na homepage neměl být text – a tak to nevím. Máte-li smysluplný důvod, proč si hlavní stránku nekazit textem, uvítám váš názor v komentáři pod článkem.

Náprava: pište sami, nechte psát zaměstnance nebo si kupte copywriterovy hodiny. Nic jiného vás nezachrání. Chcete slyšet klišé? Tak prosím: obsah je král. Není to pouze text, ale do velké míry je to právě on. Když se na svůj web podíváte objektivně: dozvíte se tam vůbec něco? Je pro vás obsahově zajímavý? Ne? Tak to napravte. Psát se dá o všem. Myslíte-li si, že ne, řekněte mi to na naší stránce na Facebooku, na Google Plus nebo na Twitteru.

Co z toho všeho plyne?

Za základní chyby nemůže nedostatek informací, tím méně pak jejich zatajování ze strany profesionálů. Nejde ani o nepochopení složitých principů či souvislostí.

Svou roli spíše hraje nedůvěra, pochybnosti a neochota měnit web, říká náš odborník na SEO. Přitom jsou to právě základní úpravy, co rozhoduje o tom, zda bude web vůbec dohledatelný, nebo ne – a nehrají v tom vůbec roli pokročilé způsoby optimalizace.

Řešením je osvěta a trvání si na svém. Hodně přitom záleží právě na konzultantovi. Ten nese velký díl odpovědnosti za to, zda dokáže webmastera či majitele přesvědčit o tom, že navrhované změny jsou skutečně efektivní.

Moje rada konzultantům je jednoduchá: stůjte si za svým, anebo neberte zakázku. Rada webmasterům či majitelům: neřešte žádné triky a finty, zaměřte se na základy.

Rada osvíceným zaměstnancům čelícím nedůvěřivému managementu: zkuste se nenechat zlomit a brnkněte na strunu monetizace webu. Konkrétní čísla mohou změnit i toho nejvíce odmítavého vedoucího. Dobře o tom píší Burby, Atchison a Sterne v knize Actionable Web Analytics.

A co linkbuilding?

Je zajímavé, že správný postup linkbuildingu a principy fungování zpětných odkazů si nechá vysvětlit téměř každý. Majitel, který uvažuje nad zapojením svého webu do systému na výměnu odkazů, který jej může poškodit, od svého záměru po pár minutách diskuze couvne. A pokud je v něm web již zapojený, je ochotný z něj odejít. Vysvětluji si to tak, že (externí) zpětné odkazy jsou jinde na webu. Nejsou na webu majitele.

A majitel se tedy necítí osobně angažovaný, zatímco při úpravách vlastního webu bývá angažovaný velice silně, protože se návrhu většinou osobně účastnil a promítl do něj své představy. Ty mu konzultant často překope, ne-li zboří.

Ještě bych se mohl opřít do vývojářů, kteří nevědí o SEO a o marketingu lautr nic, ale to by bylo na další sérii článků. Spíše se zeptám čtenářů: máte podobnou zkušenost?

Doporučte tento článek přátelům Nechte si zasílat čtrnáctidenní přehled našich článků na e-mail

Přečtěte si další články k tématu

Komentáře

  1. Já vidím u klientů úplně jiné problémy. Jako hlavní vidím nedostatek jakéhokoliv obsahu a nechuť se zabývat jeho doplňováním. Člověk, který má stavební firmu, chce stavět a ne psát texty… Když už texty jsou, tak má web špatnou strukturu. Hlavní produkty či služby nemají vlastní stránku, ale jsou součástí stránek jako Služby, O nás nebo Naše vize. Na hlavní fráze nikdo nechodí, na long tail taky ne, protože web má málo textů.

  2. Velmi pěkné. Jen škoda, že podobný tah na branku nedokázala  zrealizovat 
    vaše firma v praxi u nás :(

  3. Petře, jak to myslíte, prosím? Váš problém jsme přeci úspěšně vyřešili. Můžete mi napsat sem, na e-mail nebo mi zatelefonovat? Případně si dovolím Vám ráno zavolat.Přejeme si, aby každý náš klient byl dokonale spokojený. Cokoli menšího považuji za nepřijatelné.Děkuji Vám.

  4. Velice trefné. Mluvíte mi z duše. Být vytrvalý a mít u sebe hodně jasných čísel je jediné řešení, jak svoje návrhy prosadit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Už jen krůček a pomůžeme vám vydělávat.

Domluvit konzultaci